بهترین و بارزترین تجلی بشریت در شعر و ادبیات فارسی است
27/06/1399 9:50

ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در نشست "همزبانان همدل"حلقه مفقوده بشریت را شعر و ادبیات دانست و گفت: بهترین و بارزترین تجلی بشریت در شعر و ادبیات فارسی است.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران،‌ نشست مشترک شاعران فارسی سرای تاجیکستان، افغانستان، پاکستان،  هندوستان و ایران با عنوان"همزبانان همدل" به مناسبت گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران عصر امروز چهارشنبه (26 شهریورماه) برگزار شد.

ایوب دهقانکار در این مراسم ضمن تبریک روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار که این روز به نام ایشان نامگذاری شده است،گفت: سلام و تبریک و احترام دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد را به شما ابلاغ می کنم و از طرف خودم هم تشکر می‌کنم که با این لسان زیبایی که دارید، به پاسداشت زبان، اندیشه  و ادبیات فارسی کمک می‌کنید. 

دهقانکار افزود: ابیاتی که اینجا خوانده شد با اینکه برخی به زبان فارسی نبود اما اندیشه فارسی، تفکر فارسی و جهان‌بینی فارسی به وضوح  در آنها دیده می‌شد و همین تقارن همدلی و همزبانی است که به بهانه آن ما با هم در  اینجا دور هم جمع شدیم. 

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران عنوان کرد: متن طولانی را برای این جلسه آماده کرده بودم اما به قدری شعر زیبا شنیدم که ترجیح می‌دهم نخوانم و شعر بشنوم. تشکر می کنم از دوستانم در دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی که تدارک چنین برنامه ای را دیده‌اند و برای مدیر این دفتر بهروز جلالی که قلب‌اش اینجا باماست اما فیزیکی و جسمی حضور ندارند، آرزوی سلامتی و عافیت می‌کنم. 

وی ادامه داد: آرزو می کنم برکت این مراسم‌ها زیاد شود؛ چراکه حلقه مفقوده بشریت، شعر و ادبیات است که بهترین و بارزترین تجلی آن در شعر و ادبیات فارسی است.

 


در ادامه این برنامه، محمد سرور رجایی از افغانستان به عنوان مجری این برنامه با بیان اینکه یگانگی زبان فارسی را امروز در این

برنامه شاهد خواهیم بود، گفت: اگر شرایط شیوع ویروس کرونا این وضعیت را ایجاد نمی کرد قطعا برنامه باشکوه تر با حضور شاعران بیشتری برگزار می کردیم. اما این مساله یک چالش جهانی است و ما به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی به همین تعداد از شاعران بسنده می کنیم. 

وی ادامه داد: ما ملت های زبان فارسی ملت یگانه ای هستیم و می توانیم اتحاد جمعی داشته باشیم اما این اتحاد آنگونه که باید وجود ندارد. مسئولان فرهنگی ما باید به این امر مهم توجه کنند. کشورهای عربی، اتحادیه جهانی عرب دارند چرا ما اتحادیه جهانی فارسی نداشته باشیم. وجود این اتحادیه، خواسته فرهیختگان و فارسی زبانان است. 
این شاعر افزود: زبان فارسی ریشه در عمق جان همه ما دارد. زبان فارسی زبان شیرینی است و ما امروز خود را میراث دار  مولوی، خیام، حافظ و شاعران پیشینمان می دانیم. به واسطه احترام گذاشتن به این روز و به واسطه اینکه جمعی از شاعران دلسوز فارسی زبان گردهم آمدند به واسطه زبان، شعر و ادبیات یگانه ای است که بین ما وجود دارد. از این رو به واسطه این زبان می توانیم حلقه های محبت، دوستی، برادری و... را بیش از پیش تقویت کنیم. 
در ادامه این برنامه،  پیام نوه علامه اقبال لاهوری از سوی احمد شهریار از پاکستان خوانده شد که متن نامه به این شرح است: 

بنده اقبال صلاح‌الدین هستم. نوه‌ دختری علامه محمد اقبال و مدیر دبستانِ اقبال در لاهور که هدف این مکتب حفظ و نشر آثار و خط فکری علامه اقبال در میان جوانان اردو زبان است. بیست و هفتم شهریور ماه، روز بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی را به شما تبریک عرض می‌کنم. همان شعر و ادب فارسی که با مطالعه آن شاعری مانند علامه محمد اقبال با آثارش در دل‌های ما ماندگار شدند و این مسیر هنوز ادامه دارد. متفکران، شاعران و نویسندگان جمهوری اسلامی ایران نسبت به شعر علامه اقبال علاقه‌مند بوده و آثار وی را ستوده‌اند و خود رهبر معظم انقلاب وی را ستاره‌ روشن شرق نامیده‌اند.
خوشحالم که «انجمن ادبی اقبال لاهوری» به همت شاعر اردو و فارسی جناب احمد شهریار تأسیس شده و در  روز شعر و ادب فارسی این برنامه‌ شعرخوانی را تدارک دیده است.
بنده به آقای دکتر ایوب دهقانکار مدیرعامل محترم مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و جناب آقای بهروز جلالی مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی نیز تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم در آینده نیز شاهد چنین برنامه‌هایی باشیم.

در این برنامه، شاعران فارسی‌زبان غیر ایرانی همچون  محمد سرور رجایی از افغانستان، سیدسمیر علی جعفری از پاکستان،  احمد شهریار از پاکستان، عباس ثاقب از پاکستان، محمد ابراهیم نوری از پاکستان، سید ساجد رضوی از هند، سیدضیغم عباس نقوی از هند و زین‌العابدین خویی از پاکستان شعرخوانی کردند. 

محمد علی بهمنی، علی داوودی، رضا اسماعیلی، سید اکبر میر جعفری،  دکتر اسماعیل امینی و  غلامرضا طریقی از جمله شاعران فارسی زبانی ایرانی هستند که در این برنامه شعر خواندند.